آلومینیوم فلوراید

آلومینیوم فلوراید (ALUMINIUM FLUORIDE) یکی دیگر از محصولات گروه صنعتی شادرام شیمی می باشد که در زیر به صورت کامل و جامع خدمت شما عزیزان خصوصیات و کاربردهای آن را شرح داده ایم.

آلومینیوم فلوراید AlF3 ترکیبی یونی متشکل از سه آنیون و یک کاتیون (در مجموع چهار یون) می باشد.

جرم مولی این یون نمک در حدود 83.97 گرم بر مول می باشد و ترکیبی میان وزن محسوب می شود.

این نمک به صورت پودر یا دانه های ریز با رنگ سفید یا گرانول معمولا وجود دارد . همچنین این نمک که ترکیبی مشتق شده از اسید فلوریدریک می باشد ، ترکیبی بی بو می باشد و با چگالی حدودی 2.88 گرم بر سانتی متر مکعب از آب چگال تر محسوب می شود.

آلومینیوم فلوراید در آب به صورت سطحی حل می شود که تقریبا دارای حلالیت 0.599 گرم در 100 میلی لیتر آب می باشد اما در حلال هایی مانند استون ، الکل و برخی حلال های آلی حل نمی شود.

این نمک در شبکه یونی هگزاگونال متبلور می شود که پایداری مناسبی دارد.

این ترکیب دارای دمای جوش 1291 درجه سانتی گراد می باشد . همچنین در مقابل اکسید شدن در مقابل هوا خیلی مقاوم نیست تقریبا همچنین آلومینیوم فلورید در اثر حرارت دیدن و ترکیب با هوا دود سمی هیدروژن فلورید ساطع می کند.

در کار با آلومینیوم فلورید بایستی بشیار هوشمندانه عمل کرد چون می تواند سمی باشد و آسیب های فراوانی را ایجاد کند .

در صنایع مختلف آلومینیوم فلوراید که در کنار اسید هیدروفلوریک یکی از محصولات گروه صنعتی شادرام شیمی می باشد کاربرد های فراوانی دارد با آنکه نام آن گاها پنهان مانده و خیلی ها از کاربرد های آن بی خبرند اما ما می خواهیم به یک سری از کاربرد های آن در صنایع مختلف اشاره نماییم.

کاربرد آلومینیوم فلورید

  • در صنعت داروسازی شاهدیم که در تولید یک سری از قرص های تقویت کننده یا جبران کننده کمبود ها از این ترکیب استفاده می شود بدلیل یون های فلوریدی که دارد این ترکیب و نیاز فراوانی که بسیاری از سلول های بعضی بافت های بدن مانند استخوان،پوست و… به یون فلورید دارند،این قرص ها تجویز می شوند.(کارکرد صحیح غشای چنین سلول هایی به وجود کافی یون فلورید بستگی دارد.)
  • آلومینیوم فلورید در کارخانه های تولیدی فلزات در جهت تولید آلومینیوم های متالیک جزو مواد اولیه خط تولید می باشد و به سلول های الکترولیتی افزوده می گردد.
  • در بخش درمان نیز می توان سراغی از این نمک یافت.این ترکیب را گاها برای درمان پوکی استخوان بهمراه ترکیبات لازم تجویز می کنند.
  • در کارخانه تولیدی آلومینیوم این نمک نقش بسزایی را برای خود جدیدا به وجود آورده و با جداسازی آلومینیوم از آن جهت تولید آلومینیوم با خلوص بالا اقدام می شود.(مزیت آن نسبت به آلومینیوم اکسید جهت تولید آلومینیوم دمای ذوب پایین تر آن و جذب بالاتر آن می باشد)
  • در دندانپزشکی آلومینیوم فلورید در تولید لایه هایی برای دندان کاربرد دارد که تقریبا نقش مینای دندان را بر دوش خواهند داشت.
  • در عکسبرداری از مغز این نمک را با برخی از مواد مخلوط کرده و به بدن تزریق می کنند که این کار باعث سهولت عکسبرداری و افزایش کیفیت آن می باشد.
  • در کارخانه های پتروشیمی نیز از آلومینیوم فلورید استفاده می شود.این نمک را به برخی تولیدات کارخانه به نسبت های معینی می افزایند جهت کاهش انعطاف ترکیب و افزایش استحکام ترکیب مورد نظر.
  • آلومینیوم فلورید در تولید نیمه هادی ها نیز جزو مواد اولیه می باشد چون خاصیت فلزی خوبی که آلومینیوم دارد و نسبتا به راحتی می توان آن را جدا کنند می تواند نیمه هادی هایی با استحکام خوب و با عملکرد بهتری بسازند.
  • این نمک را در اکثر صنایع پتروشیمی و تولید فلزات در خط تولید فلز به مواد اولیه می افزایند به این دلیل که آلومینیوم فلوراید با کاهش نقطه ذوب مجموع مواد باعث می شود که فلز در شرایط آسان تر و کم هزینه تری تولید شود.
  • در کارخانه جات تولید شیشه و سرامیک نیز باز نقش دارد این ترکیب و با تشکیل آلومینیوم سیلیکات باعث می شود که از آن سرامیک و شیشه های مرغوب تر و محکم تری ساخته شود.

شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از قیمت و خرید این محصول با کارشناسان فروش گروه صنعتی شادرام شیمی در تماس باشید. همچنین برای مشاهده سایر محصولات تولیدی به بخش مرتبط با محصولات گروه صنعتی شادرام شیمی موجود در سایت مراجعه نمایید.