اسید فلوریدریک

فلوریدریک اسید یا هیدروفلوریک اسید که نام های دیگری نیز همچون فلوئیدریک اسید (عامیانه ) ، فلورین مونو هیدرید و اسید شیشه و اسید شیشه خور دارد. اسیدی ضعیف در دنیای اسید و باز تلقی می شود که این اسید دو اتمی از اتصال یک اتم فلوئور به یک اتم هیدروژن توسط پیوندی کووالانسی تشکیل می گردد.

این اسید دارای ظاهری بی رنگ بوده و حالت گازی یا مایعی بخار آلود را بیشتر از خود نشان میدهد که نشات گرفته از جرم مولکولی تقریبا کم آن (حدود 20 گرم بر مول) و نیرو های بین مولکولی تقریبا ضعیف آن است.

این اسید در بازار ایران با نام HF ( اچ اف ) تا خلوص حدود 75% بصورت مایع و بالاتر از آن بصورت بخار اسید فلوریدریک وجود دارد و نوع گازی و بالای 99% را به نام AHF  می شناسند.

عکس اسید فلوریدریک یا همان اسید شیشه خور در بسته بندی مختص شادرام شیمی
تصویر و عکس اسید فلوریدریک گروه صنعتی شادرام شیمی

رایحه این اسید بسیار تند و خشن است . این اسید در آب حل می شود و توسط مولکول های آب احاطه و پوشیده می شود و به همین دلیل اسم محلول آن هیدروفلوریک اسید می باشد.

این اسید قابلیت حل نمودن بسیاری از مواد را در خود دارد و در حل نمودن اکساید ها (ترکیبات اکسیژن دار) بی نظیر محسوب می شود.

اما این اسید خورنده همیشه صدماتی با خود به همراه داشته است که میان این صدمات ، سوختگی ( که دردی عمیق ، سوزاننده و به همراه لرز دارد ) بیشترین آمار را به خود اختصاص داده و مردان نیز نسبت به زنان در این آمار بیشتر به چشم می خورند و نیز در بین گروه های سنی مختلف کودکان بیشترین صدمه را دیده اند.

در کل خوردگی و سوختگی بیشترین خطر را در این اسید ایجاد می کنند.

همیشه هنگام کار با فلوریدریک اسید از موارد زیر بپرهیزید :

 1. استنشاق مستقیم گاز یا بخار آن
 2. تماس مستقیم با پوست
 3. تماس با چشم
 4. قورت دادن یا بلعیدن آن

در کار با فلوریدریک اسید 14.5 % به بالا بسیار باید مراقب بود چونکه آثار سوختگی آن بلافاصله پس از تماس با پوست آشکار می گردد.

26 کاربرد اسید در صنایع مختلف

در صنایع و کارخانه جات مختلف بسیار بالاست و تا 26 کاربرد در صنعت می رسد و در بخش شیمیایی ، گروه صنعتی شادرام شیمی بیش از ده ترکیب مختلف را از این اسید بدست می آورد در ذیل بخشی از کاربردها به اختصار اورده شده است : 

 • از این اسید می توان در حلال ها و به  عنوان پیشران شیمیایی در آزمایش های مختلف که معمولا در آزمایشگاه های تخصصی جهت شناسایی و … انجام می شود ، استفاده نمود.
 • در کارخانه های تولید کود های شیمیایی از این اسید گاها به عنوان حلال و گاهی تنظیم کننده pH  خاک محل رشد گیاه استفاده می شود.
 • در صنایع تولید سم و حشره کش به دلیل سمی بودن این اسید از آن بهره ای فراوان می گیرند.
 • در کارخانه جات های تولید نوشیدنی های گازدار و ماالشعیر ها از این اسید استفاده می کنند و عملکرد آن اینگونه است که در طی فرایند تخمیر این اسید شرایط خوبی را فراهم نموده و به نوعی مانند یک کاتالیست نیز عمل می کند.
 • در صنایع شیشه بری و یا قلم زنی بر روی شیشه این اسید به دلیل خورندگی که دارد باز به کمک انسان رسیده و در تیزاب کاری که تقریبا حالتی از حکاکی بر روی شیشه است و ایجاد سرمازدگی برای ظروف شیشه ای جهت مستحکم شدن ، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنایع پوشاک فلوریدریک اسید به عنوان لکه بر یا ترکیبی در محلول لکه بر برای یک دست نمودن پارچه،لباس و… استفاده می شود و مزیتی که نسبت به لکه بر های دیگر دارد این است که کمتر به بافت و رنگ پارچه آسیب می زند.
 • در کارخانه جات چرم این اسید شکلی دیگر از کاربردش را نشان می دهد و در دباغی چرم کمک بسیاری به سرعت بخشیدن به روند کار و خالص تر بودن روند جداسازی پوست و مو از هم می کند.
 • اسید فلوریدریک در کارخانه های تولید استیل و آهن گالوانیزه کاربرد دارد به این گونه که در ترکیب زد زنگی که بر روی سطح خارجی می زنند یا در تولیدشان به کار می برند وجود دارد .
 • در صنایع بازیافتی از این اسید به عنوان خورنده زنگار و پاکیزه کننده سطح استفاده می کنند و به عنوان نوعی براق کننده فلزات نیز ترکیباتی از آن تهیه می شود .
 • این اسید به عنوان حلال یا ترکیبی هیدروژن ده در صنعت دارو کاربرد فراوانی دارد و در تولید دارو های فراوانی شرکت داده می شود.
 • در صنایع رنگ نیز فلوریدریک اسید در تهیه رنگ ها با حساسیت و دقت بالا جهت کنترل میزان تندی و روشنی رنگ ها نیز به کار می رود.
 • کارخانه جات های پتروشیمی استفاده فراوان و دائمی از این اسید دارند.اسید با شرکت در تولید محصولاتی مانند بنزین و حل شدن در فرایند تولید و کنترل تعدادی از واکنشات نهایتا موجب تولید بنزین با عدد اکتان بالا تر می شود.

فلوریدریک اسید در کل کاربرد های فراوانی دارد و در جای جای صنایع مختلف آن را مشاهده می کنیم . اما این اسید که نام جهانی پیدا کرده و خود را در تجارت های مختلف جا کرده برای آسانی تبادل و دسته بندی آن (طبق درصد خلوص،حلال،کاربرد در صنعت ویژه و … )و تفکیک برای نیاز های مختلف , به چهار دسته EL,UP,UPS,UPSS برای تجارت تقسیم بندی شده است و بازار بزرگ فروش و تجارت جهانی این محصول فعلا در دست کشور هایی نظیر آمریکا ، هند ، ژاپن و چین است که شرکت های بزرگی مانند Monita,solvey,..  بیشترین سهم تجارت آن را به خود اختصاص داده اند .

اسید فلوریدریک در ایران طبق سه ادعانامه در اداره مالکیت های معنوی به ثبت اختراع رسیده و در انحصار گروه صنعتی شادرام شیمی می باشد و در شهرک صنعتی بیستون در استان کرمانشاه و به ظرفیت 2 تن در روز در حال تولید می باشد .

 این اسید در گرید های مختلف از خلوص 15% تا 70% در بسته بندی های 1 ، 20 و 1000 لیتری به بازار شیمیایی کشور عرضه می شود .

طبقه‌بندي و مشخصات فني محصول

به پاره‌اي از خواص فيزيكي و شيميائي هيدروژن فلوئوريد در پائين اشاره شده است.

گاز هيدروژن فلوئوريد ( بدون آب) : اسيد فلوئوريدريك  70%:
وزن مولكولي 20.006      HF گرانروي در  25 : MPa.s 0.61
نقطة ذوب:   -83.55 نقطة ذوب : -69
نقطة جوش : 19. 54 نقطه جوش در101.3 kPa :  66.4
دانسيته مايع در 250.958 gr/cm3 : دانسيته در 0.0  : 1.258 gr/cm3
فشار بخار در 25 122.9 MPa : فشار بخار در 25 20.0 kPa :
گرماي تبخير در7.493kJ/mol  : 101.3 kPa گرماي ويژه در 25 : ( 0.675 J/( g.
دماي بحراني 188.0 رنگ : شفاف

برخي از مشخصه‌هاي ترموديناميكي هيدروژن فلوئوريد به قرار زير است :

مشخصه‌هاي ترموديناميكي هيدروژن فلوئوريد یا همان اسید فلوریدریک
تصویر فرمول اسید فلوریدریک

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاع از قیمت و سایر محصولات و ویژگی های گروه صنعتی شادرام شیمی با شرکت تماس حاصل نموده و با کارشناسان و مدیران فروش ما در تماس باشید.

با تشکر از حسن انتخاب شما عزیزان.

گروه صنعتی شادرام شیمی