سدیم فلوراید

سدیم فلوراید Sodium fluoride (سدیم فلوئورید یا سدیم فلورید) با نماد NaF نمک معدنی می باشد که ترکیبی یونی محسوب می شود که از مشتقات اسید فلوریدریک می باشد.

در خصوص اسید فلوریدریک می توانید در بخش مرتبط با این محصول اطلاعات بسیار مفید و جامعی را به دست آورید.

سدیم فلورید به صورت ترکیبی کریستالی و با مزه ای شور است که بدون رنگ می باشد . البته این ترکیب به صورت پودری سفید رنگ نیز دیده می شود.

این نمک در آب به راحتی حل می شود اما در الکل و اکثر حلال های آلی نامحلول می باشد . سدیم فلوراید ترکیبی است که به راحتی آتش زا نیست و تقریبا آن را غیر قابل احتراق می نامند.

گاها این ترکیب را به صورت خورنده نیز می نامند بخصوص نسبت به آلومینیوم خورنده ای خوب محسوب می شود . شبکه یونی که در آن سدیم فلورید متبلور می شود معمولا یا مکعبی ساده می باشد یا تتراگونال که حالت تتراگونال آن پایداری بیشتری دارد.

سدیم فلورید دارای دمای ذوب تقریبی 993 درجه سانتی گراد و دمای جوش 1700 درجه سانتی گراد می باشد . چگالی این نمک حدود 2.79 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد که از آب سنگین تر است.

غلظت یون فلوراید در آب های آشامیدنی (که نشات گرفته از همین ترکیب سدیم فلورید است) بایستی در حدود 0.7 تا 1.22 ppm باشد تا آب از سلامت برخوردار باشد.

سدیم فلوراید نیز در کنار اسید هیدروفلوریک از محصولات اصلی گروه صنعتی شادرام شیمی می باشد.

کاربردهای سدیم فلوئورید

سدیم فلورید کاربرد های فراوانی در صنایع دارویی ، درمانی ، سلامت و پتروشیمی و …  دارد که به مواردی از آن می توان اشاره نمود :

 • در مراکز تصفیه آب شهری سدیم فلورید کاربرد بسیار مهم و حیاتی دارد و آن این است که به هگام تصفیه آب این نمک را به آب اضافه می کنند چون این نمک می تواند از دندان ها مراقبت کند و با آشامیدن آن به همراه آب این عمل انجام می گیرد که مکانیسم آن به این گونه است که با حفظ کلسیم بر روی مینای دندان باعث پوسیدگی دیر رس دندان می شود.
 • این نمک در کارخانه تولیدی سم حشره کش نیز در مواد اولیه تولید نیز به چشم می خورد.
 • در کارخانجات تولیدی مواد شوینده و پاک کننده نیز سدیم فلورید در ماده اولیه برخی ترکیبات پاک کننده به چشم می خورد.
 • در تولید ماده ای این نمک کاربرد دارد که در محافظت از چوب نقش دارد.
 • در تولید خمیر دندان اکثر کارخانه ها از سدیم فلورید استفاده می کنند به دلیل محافظت بیشتر از لایه سطحی یا مینای دندان.
 • در برخی کارخانه های تولیدی غذایی بخصوص در غذاهای مکمل کودکان در خط تولیدشان سدیم فلورید نیز با مواد با درصدی مشخص ترکیب می شود جهت کمک به سلامت بیشتر کودک و تقویت آن.
 • در بخش درمانی نیز باز این نمک ایفای نقش می کند و در درمان برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان بخصوص در دوره نوجوانی بسیار می تواند کار آمد و مفید باشد.
 • در برخی بیماری های معدوی نیز بخصوص در ترمیم زخم های فوقانی معده باز سدیم فلورید به تجویز پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سدیم فلوئورید در کارخانه های دارو سازی نیز به چشم می خورد و آن را در تولید قرص های مولتی ویتامین به کار می برند.
 • در صنایع کشاورزی و تولید مواد برای حیوانات از سدیم فلوراید به عنوان ضد عفونی کننده و کنه کش حیوانات استفاده می کنند که مصرف بیشتر آن در مزارع نگهداری حیوانات و مزارع کشت گیاهان است.
 • در صنعت بهداشتی نیز از این نمک برای تولید وارنیش های دهانشو استفاده می شود که بعد از مسواک بسیار تاکید  به استفاده از آنها شده است.
 • در صنعت داروسازی نیز باز سدیم فلوئورید ایفای نقش می کند و در تولید قرص های معده و روده شرکت دارد که کار این قرص ها در اصل مبارزه با کرم های رودوی و معدوی می باشد و آن ها را از میان می برد.